Radca Prawny Magdalena Januszewska

Aktualności

„Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami bez wyższego świadczenia i bez prawa do wyrównania” – wypowiedź Magdaleny Januszewskiej dla „Prawo.pl”

„Świadczenie pielęgnacyjne zostało zwaloryzowane kwotą minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującą od 1 stycznia 2023 r., a wzrost płacy minimalnej od 1 lipca zostanie uwzględniony przy kolejnej waloryzacji, przypadającej na dzień 1 stycznia 2024 r. – twierdzi MRiPS. Zdaniem prawników, beneficjenci świadczenia powinni otrzymać dodatkową waloryzację. To wymaga jednak dodatkowego przepisu. Jeżeli rząd nie zmieni prawa, to osoby te pozostaną stratne za okres od 1 lipca do 31 grudnia 2023 r. Nie będą jednak miały prawa dochodzić wyrównania (…).

– To, że minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie drugi raz w tym roku nie przełoży się na wzrost świadczenia pielęgnacyjnego w tym roku. Mechanizm waloryzacji świadczenia pielęgnacyjnego z ustawy o świadczeniach rodzinnych rzeczywiście taki jest, a zmiana wymagałby interwencji ustawodawcy – potwierdza Magdalena Januszewska, radca prawny, specjalizująca się w prawie pracy, ubezpieczeń i zabezpieczenia społecznego (…)”. 

Czytaj więcej na: „Prawo.pl”