Radca Prawny Magdalena Januszewska

Aktualności

„Nowe prawo – po narkotykach możliwa bezkarność, po lekach można stracić pracę” – wypowiedź Magdaleny Januszewskiej dla „Prawo.pl”

„Pracownicy uzależnieni od narkotyków i biorący substancje narkotyczne spoza listy ministra zdrowia, pozostaną bezkarni, a pracownicy np. leczący się na ADHD i biorący leki zawierające amfetaminę, będą mogli stracić pracę. Taki będzie efekt nowelizacji Kodeksu pracy, którego przepisy mają wejść w życie już 21 lutego. Zdaniem prawników, nowe regulacje nie zabezpieczają interesu ani pracowników, ani pracodawców. Co więcej, na skutek zaniechania ustawodawcy staną się źródłem problemów i sporów sądowych na lata.

Chodzi o nowelizację Kodeksu pracy z 1 grudnia 2022 r. (Dz.U. z 2023 r., poz. 240), która wprowadza możliwość kontrolowania pracowników przez pracodawców nie tylko na obecność alkoholu, ale także „substancji działających podobnie do alkoholu”. Szkopuł w tym, że tak oczekiwane przez pracodawców nowe regulacje nie tylko zburzą spójność prawa pracy, ale jeszcze zapewnią bezkarność pracownikom uzależnionym od narkotyków. Pracodawcy niewiele będą mogli im zrobić – a już na pewno nie ukarzą ich za branie narkotyków w czasie pracy i nie wypowiedzą umowy o pracę, zwłaszcza dyscyplinarnie, z tego powodu. Dlaczego? (…).


– Przepisy dające jasne podstawy prawne kontroli pracowników na obecność w ich organizmach alkoholu, środków odurzających i substancji psychoaktywnych były od lat oczekiwane przez pracodawców i służby bhp. Jednak ostateczny ich kształt nie zabezpiecza interesów pracodawców, którzy obawiają się wykonywania pracy przez podwładnych pozostających pod wpływem środków odurzających i substancji psychoaktywnych, ani interesów pracowników, którzy mogą mieć problemy, jeśli w ich organizmie zostanie wykryta choćby śladowa ilość substancji z listy wskazanej w rozporządzeniu – mówi Magdalena Januszewska, radca prawny, specjalizująca się w prawie pracy, ubezpieczeń i zabezpieczenia społecznego (…)”. 


Czytaj więcej na: „Prawo.pl”