Radca Prawny Magdalena Januszewska

Aktualności

„Jak kontrolować trzeźwość pracownika i nie naruszać przy tym jego godności?” – wypowiedź Magdaleny Januszewskiej dla „Prawo.pl”

„Od dziś obowiązują przepisy umożliwiające pracodawcom kontrolowanie pracowników na obecność w ich organizmach alkoholu i narkotyków. Ustawodawca, dopuszczając kontrolę w miejscu pracy, nie wskazał, jak ma ona dokładnie wyglądać. Nakazał jednak, by nie naruszała ona godności oraz innych dóbr osobistych pracownika. Prawnicy wskazują, by unikać kontroli przy osobach trzecich i nie komentować wyniku.

We wtorek, 21 lutego 2023 r., weszły w życie przepisy ustawy z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r., poz. 240). Nowela wprowadza na stałe do Kodeksu pracy nie tylko pracę zdalną, ale także kontrolę trzeźwości pracowników – tak postulowaną od lat przez pracodawców. I nie tylko o obecność alkoholu w organizmach pracowników chodzi. Nowe przepisy pozawalają również na sprawdzanie narkotyków, czyli – jak mówi ustawa – środków działających podobnie do alkoholu (…).

Na to, żeby kontrola nie odbywała się przy osobach trzecich uwagę zwraca także Magdalena Januszewska, radca prawny, specjalizująca się w prawie pracy, ubezpieczeń i zabezpieczenia społecznego. – To dobrze, że ustawodawca wysłał sygnał do pracodawców, aby zwracali uwagę na godność kontrolowanych i żeby nie zaniedbywali przy kontroli aspektu ludzkiego – podkreśla mec. Januszewska. Bo, jak mówi, kontrola będzie odbywała się w różnych miejscach i warunkach, a zatem jej przebieg u różnych pracodawców może być nieco odmienny (…)”. 

Czytaj więcej na: „Prawo.pl”