Radca Prawny Magdalena Januszewska

Aktualności

„Nie będzie dodatków do emerytury dla honorowych dawców krwi” – wypowiedź Magdaleny Januszewskiej dla „Prawo.pl”


„Resort rodziny i polityki społecznej uważa, że za altruistyczną postawę się nie płaci – krwiodawstwo w swojej idei jest honorowe i dobrowolne. Wymiar świadczeń emerytalnych jest ściśle związany z wysokością składek odprowadzanych do systemu ubezpieczeń społecznych przez pracownika w całym okresie jego aktywności zawodowej oraz z długością okresu ich opłacania. Zdaniem prawników, propozycja dodatku wypacza system.
Z postulatem wprowadzenia dodatku do emerytury dla honorowych dawców krwi wystąpił poseł Patryk Wicher, wraz z grupą posłów. Wskazuje na ustawę z 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych, która dała możliwość uzyskania specjalnego świadczenia w formie dodatku do emerytury w wysokości 200 zł dla strażaków OSP. – Nie jestem odosobniony w przekonaniu, że w bardzo analogicznej sytuacji znajduje się liczne grono honorowych dawców krwi. Dzięki ich poświęceniu uratowanych zostało tysiące istnień ludzkich. Są więc oni grupą społeczną, która powinna być otoczona szczególną wdzięcznością ze strony organów administracji publicznej. Potrzeba ta jest szczególnie istotna obecnie, kiedy obserwujemy zjawiska dotyczące zmniejszającej się liczby osób oddających krew, a stany rezerw krwi również zaczynają budzić zaniepokojenie – napisał w interpelacji poselskiej nr 37707 (…).

– System emerytalny w założeniach miał się  opierać na podleganiu ubezpieczeniom społecznym oraz na związanych z tym składkach. W związku z tym każda przystawka do tego systemu, niezwiązana z podleganiem ubezpieczeniom emerytalno-rentowym, powoduje wypaczanie tego systemu. Propozycja dotycząca krwiodawców nie ma związku ze statusem ubezpieczeniowym tych osób – mówi serwisowi Prawo.pl Magdalena Januszewska, radca prawny, specjalizująca się w prawie pracy, ubezpieczeń i zabezpieczenia społecznego. I dodaje: – A co z tymi krwiodawcami, którzy nie mają prawa do emerytury? Czy mieliby być pozbawieni dodatku?

W opinii mec. Januszewskiej, dokładanie takich elementów do systemu nie ma uzasadnienia. – Jeżeli ktoś chce uhonorować krwiodawców, to lepiej, aby robił to poza systemem emerytalnym – podkreśla (…)”. Czytaj więcej na: „Prawo.pl”