Radca Prawny Magdalena Januszewska

Aktualności

„Pracodawca nie może na terenie zakładu pracy organizować „zakrapianych” imprez” – wypowiedź Magdaleny Januszewskiej dla „Prawo.pl”

„Pracownicy i pracodawcy odliczają dni do Świąt Bożego Narodzenia. Ostatnie dni to czas, gdy w firmach organizowane są świąteczne spotkania. Prawnicy jednak ostrzegają: bez względu na to, czy będzie to firmowa Wigilia, czy inna impreza na terenie zakładu pracy, pracodawca nie ma prawa podawać pracownikom alkoholu. Nawet symbolicznej lampki szampana. Tym, którzy zakaz administracyjny złamią, grozi wykroczenie i surowa grzywna (…). 

– Stosunki dyplomatyczne to jedyny wyjątek, który dopuszcza prawodawca (w rozporządzeniu MSZ) zezwalając na spożycie niewielkiej ilości alkoholu w czasie pracy i to we wskazanych okolicznościach – przyjęć i kurtuazji wobec cudzoziemców. W innych przypadkach na gruncie przepisów nie da się wybronić picia w miejscu pracy i w czasie pracy – podkreśla Magdalena Januszewska, radca prawny, specjalizująca się w prawie pracy, ubezpieczeń i zabezpieczenia społecznego. Dlatego, jak wskazuje, zdecydowanie należy pić alkohol poza zakładem pracy i poza czasem pracy (…)”. 

Czytaj więcej na: „Prawo.pl”