Radca Prawny Magdalena Januszewska

Aktualności

„Płatnicy składek muszą mieć profil na PUE ZUS, ale deklaracje nadal mogą składać w papierze” – wypowiedź Magdaleny Januszewskiej dla „Prawo.pl”

„Od 1 stycznia 2023 roku wszyscy płatnicy składek, także jednoosobowe firmy, mają mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych. Co ważne, będzie obowiązek utrzymania aktywnego profilu informacyjnego w systemie teleinformatycznym Zakładu w czasie prowadzenia z nim rozliczeń z tytułu składek. Nie oznacza to jednak, że nie można będzie składać deklaracji w wersji papierowej. Zdaniem prawników, to pokazuje kierunek zmian, których przedsiębiorcy powinni się spodziewać.

Od 1 stycznia 2023 r. zacznie obowiązywać przepis nakazujący płatnikom założenie konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tym, którzy tego nie zrobią, profil założy sam ZUS. Jak twierdzi Zakład, wszyscy płatnicy składek, także jednoosobowe firmy, powinni mieć konto do 30 grudnia 2022 r. – Przedsiębiorcy mogą założyć takie konto osobiście lub upoważnić kogoś do dostępu do roli płatnika. Osoba upoważniona powinna mieć wcześniej założony profil PUE ZUS – twierdzi ZUS (…). 

– Obowiązek posiadania PUE ZUS przez wszystkich płatników to kolejny krok na drodze do elektronizacji całej korespondencji z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych – mówi Magdalena Januszewska, radca prawny, specjalizująca się w prawie pracy, ubezpieczeń i zabezpieczenia społecznego (…)”. 

Czytaj więcej na: „Prawo.pl”