Radca Prawny Magdalena Januszewska

Aktualności

„Restrukturyzacja może nie wystarczyć, gdy przez kryzys coraz więcej firm walczy o przetrwanie” – wypowiedź Magdaleny Januszewskiej dla „Prawo.pl”

„Przestój, przejściowe obniżenie wymiaru czasu pracy i w ślad za tym – wynagrodzeń, odbieranie dodatków funkcyjnych czy stażowych, to tylko niektóre rozwiązania, które dopuszcza prawo i po które mogą sięgnąć pracodawcy, zanim zdecydują się na zwolnienie pracowników. Tyle że – jak mówią prawnicy – to rozwiązania przejściowe i zaciskanie pasa może nie wystarczyć. Coraz więcej firm walczy o przetrwanie, a rosnąca presja płacowa tego nie ułatwia (…). 

Jednak zdaniem prawników, z którymi rozmawialiśmy, sytuacja jest dużo poważniejsza i nawet restrukturyzacja w wielu przypadkach na niewiele może się zdać.
– Kodeks pracy dopuszcza czasowe zawieszenie warunków wynagradzania. Problem polega jednak na tym, że nikt dziś nie wie, ile będzie trwała ta niekorzystna sytuacja. Zwłaszcza, że dotyczy ona całej gospodarki. Dziś to nie jest kwestia tylko tego, jak zrestrukturyzować przedsiębiorstwo, ale jak przetrwać – zaznacza Magdalena Januszewska, radca prawny, specjalizująca się w prawie pracy, ubezpieczeń i zabezpieczenia społecznego (…)”. 

Czytaj więcej na: „Prawo.pl”