Radca Prawny Magdalena Januszewska

Aktualności

Hegemonia wykładni ZUS? – wystąpienie podczas konferencji Cooperante

Z powodu małej liczby komentarzy komercyjnych i relatywnie mało rozwiniętej nauki prawa ubezpieczeń społecznych, w praktyce często ZUS uczestniczy w tworzeniu przepisów, które interpretuje w formie komentarzy dostępnych na stronach internetowych czy w formie wewnętrznych interpretacji, a następnie stosuje te przepisy według własnych interpretacji. Przynajmniej tak często sprawa ta wygląda z perspektywy klienta ZUS. Jaka powinna być rola nauki prawa ubezpieczenia społecznego w tworzeniu i stosowaniu przepisów tej gałęzi prawa?

Na te pytania odpowiadali r.pr. Magdalena Januszewska, Dominik Wojtasiak – Dyrektor Departamentu Legislacyjno-Prawnego ZUS i dr hab. Renata Babińska-Górecka, prof. UWr.

„Mec. Magdalena Januszewska, pomysłodawczyni tematyki Narady, wskazywała na systemowe braki związane z możliwością wykładni i stosowania przepisów ubezpieczeniowych. Słuszną uwagą było podkreślenie, że już na etapie studiów prawniczych, wielu adeptów prawa nie ma w ogóle styczności z prawem ubezpieczeń społecznych. Konsekwentnie – podczas odbywania aplikacji zawodowych również często nie mają oni wykładów kursowych z tego przedmiotu. W konsekwencji, przystępując do wykonywania zawodów prawniczych nie są w stanie w sposób kompetentny doradzać w sprawach ubezpieczeniowych i je prowadzić.”

Debata odbyła się 19.10.2022 r. w ramach ogólnopolskiej konferencji z cyklu „Środowe Narady Cooperante”. To cykl dyskusji środowiska praktyków i teoretyków na aktualnie istotne problemy, dotyczące szeroko rozumianego prawa pracy i zabezpieczenia społecznego.

Pełna relacja z wydarzenia: https://cooperante.uni.lodz.pl/2022/11/08/snc-hegemonia-wykladni-zus-przebieg-spotkania/