Radca Prawny Magdalena Januszewska

Aktualności

„Wybór opodatkowania w ciemno, a od niego zależy składka” – wypowiedź Magdaleny Januszewskiej dla „Prawo.pl”

„Ministerstwo Finansów nie pracuje nad przedłużeniem terminu wyboru formy opodatkowania w tym roku. Przedsiębiorcy nie powinni też spodziewać się przesunięcia terminu składania do ZUS deklaracji rozliczającej składkę zdrowotną, którą Polski Ład powiązał z wybraną formą opodatkowania. Zdaniem prawników zdesperowani przedsiębiorcy mogą ruszyć do sądów po odszkodowania od Skarbu Państwa.
W niedzielę, 20 lutego, mija czas na wybranie formy opodatkowania przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Tego samego dnia (w tym roku z uwagi na niedzielę, termin upływa w poniedziałek, 21 lutego) upływa też termin złożenia deklaracji rozliczeniowej do ZUS na formularzu ZUS DRA (przez płatnika, który rozlicza składki wyłącznie za siebie) oraz ZUS RCA – gdy płatnik składek zatrudnia nie więcej niż 5 pracowników (wtedy oprócz dokumentu ZUS DRA ma obowiązek wypełnić dokument ZUS RCA za siebie oraz za każdego ubezpieczonego). Decyzje, które muszą podjąć przedsiębiorcy są trudne. I to nie tylko z uwagi na kryzys spowodowany pandemią, ale przede wszystkim niestabilność prawa. Nikt dziś bowiem nie wie, co wymyśli rząd – a dokładnie Ministerstwo Finansów, by ratować coraz bardziej skompromitowany w oczach przedsiębiorców Polski Ład. I właśnie brak tej wiedzy powoduje, że przedsiębiorcy muszą wybierać w ciemno (…). 

– W wypadku większości przedsiębiorców, podstawa wymiaru składki zdrowotnej w nowej wysokości obowiązuje od 1 lutego danego roku do 31 stycznia roku następnego. Tak wynika z art. 81 ust. 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W niektórych przypadkach, składka obowiązuje od 1 stycznia do 31 grudnia (np. art. 81 ust. 2za ustawy) – zauważa Magdalena Januszewska, radca prawny, specjalizująca się w prawie pracy, ubezpieczeń i zabezpieczenia społecznego. Jak mówi, obecnie to forma opodatkowania rzutuje na sposób opłacania składki zdrowotnej. Wprowadzenie możliwości zmiany formy opodatkowania wstecz w trakcie roku albo po roku przy okazji rocznego rozliczenia wydaje się być rozwiązaniem sensownym, ale należałoby je powiązać z korektą składki zdrowotnej  w ujęciu rocznym – mówi mec. Januszewska (…)”.

Czytaj więcej na: „Prawo.pl”