Radca Prawny Magdalena Januszewska

Aktualności

Kolejne przywileje dla młodych pracowników, z niższymi emeryturami w przyszłości – wypowiedź Magdaleny Januszewskiej w artykule G.J. Leśniak w Prawo.pl

Rząd zamierza naprawić niedopatrzenie i rozszerzyć ulgę w PIT dla młodych do 26 roku życia na osoby na stażu i praktykach absolwenckich. Tymczasem to zwolnienie podatkowe nie spełniło oczekiwań i nie poprawiło sytuacji młodych na rynku pracy. Do tego tacy pracownicy są w niekorzystnej sytuacji z punktu widzenia zabezpieczenia emerytalnego.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział niedawno, że rząd zamierza wprowadzić zerową stawkę podatku PIT dla osób do 26 roku życia na stażach i praktykach. Według niego, powinno to wzmocnić chęć pracy młodych ludzi w administracji. Zapowiedział też zmianę kryteriów rekrutacji do pracy, by w ocenie uwzględniać również hobby i zainteresowania.

W praktyce, jak ustaliliśmy, ma chodzić o rozszerzenie obecnego zwolnienia podatkowego dla osób młodych do 26 roku życia o kolejne umowy, na których są zatrudniani ludzie młodzi. A właściwie to chodzi o naprawienie niedopatrzenia, w wyniku którego osoby do 26 roku życia, ale pracujące na stażu czy w ramach praktyki absolwenckiej były wyłączone ze zwolnienia podatkowego dla młodych, przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: PIT).

Eksperci są jednak sceptyczni. – Ulga w PIT nie spełniła pokładanych w niej oczekiwań, tak jak to zakładał rząd w ocenie skutków regulacji (OSR), mimo że była wprowadzana w ramach porozumienia społecznego ze związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców – mówi serwisowi Prawo.pl Arkadiusz Pączka, dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP.

(…)
Jak poinformowało nas Ministerstwo Finansów, analiza zeznań podatkowych złożonych za 2019 r. wykazała, że z ulgi dla młodych w 2019 r. skorzystało 1 755 tysięcy podatników. – W 2020 r. wyższa będzie liczba podatników korzystających ze zwolnienia. Zwolnienie obejmie bowiem przychody uzyskane przez cały rok, w przeciwieństwie do roku 2019 r., kiedy to zwolnienie dotyczyło wyłącznie przychodów osiągniętych od 1 sierpnia 2019 r., tj. po wejściu w życie ustawy (przychody z ostatnich pięciu miesięcy 2019 r.) – zapewnia resort finansów.

Pracujących młodych znacząco nie przybyło, a ci co pracowali pracę stracili
Tego optymizmu resortu finansów nie potwierdzają jednak najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego. Okazuje się bowiem, że wprowadzenie ulgi w PIT dla młodych od 1 sierpnia 2019 r. nie spowodowało znaczącego wzrostu odsetka osób młodych, które zachęcone wprowadzonym zwolnieniem w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) zdecydowałyby się na podjęcie pracy zarobkowej. (…)

Czytaj więcej na Prawo.pl