Radca Prawny Magdalena Januszewska

Aktualności

„Zamieszkanie ważniejsze od zameldowania” – artykuł Magdaleny Januszewskiej w „Rachunkowość i podatki”

Wspólne zameldowanie nie oznacza automatycznie statusu osoby współpracującej przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o sus jeżeli pracownik spełnia kryteria określone dla osób współpracujących, dla celów ubezpieczeń społecznych jest traktowany jako osoba współpracująca. Jednocześnie, stosownie do art. 8 ust. 11 ustawy o sus, za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności. Nie dotyczy to osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego.

O statusie osoby współpracującej decyduje współpraca przy prowadzeniu działalności gospodarczej, ścisła więź rodzinna z osobą prowadzącą działalność oraz prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego. O prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego decyduje zaś wspólne zamieszkiwanie i zaspokajanie potrzeb. Wspólnota gospodarstwa domowego oznacza, że pozostające w niej osoby mają zaspokajane potrzeby ze środków będących w dyspozycji wspólnoty (rodziny). Istotny jest nie tylko adres zamieszkania (zameldowania), lecz także prowadzenie wspólnego budżetu domowego oraz współpraca w załatwianiu codziennych spraw życiowych.

Więcej w czasopiśmie „Rachunkowość i podatki” nr 6/2015