Radca Prawny Magdalena Januszewska

Aktualności

„Sztuka to zatrzymać, a nie szkolić” – artykuł Magdaleny Januszewskiej i Agnieszki Gostkowskiej – Szmyt w „Rzeczpospolitej”

Artykuł opisuje zasady kształtowania polityki szkoleniowej w firmie, z uwzględnieniem prawnych rozwiązań, którymi może posłużyć się pracodawca,aby zatrzymać szkolonych pracowników i zapewnić ich lojalność, jak na przykład umowa o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Obowiązki pracodawcy zależą od tego, czy wyraził zgodę na podnoszenie kwalifikacji przez podwładnego. Jeśli tak, musi płacić wynagrodzenie, nawet jeśli pracownik jest na zajęciach, a nie w pracy. Jeśli nie, to w jego gestii pozostaje, czy da wolne i sfinansuje część kosztów edukacji. Musi jednak uważać na to, aby przyznając przywileje jednemu pracownikowi, nie naruszyć zasady równości w zatrudnieniu dla całej załogi i takiego samego dostępu do szkoleń i finansowania ich edukacji. Tym bardziej, że inwestycja ta nie zawsze się zwraca. Na portalach społecznościowych furorę robi obrazek dobrze ilustrujący dylemat pracodawcy. Dwóch menedżerów prowadzi rozmowę:

– Co jeśli, ich przeszkolimy i odejdą?

– A co, jeśli ich nie przeszkolimy i zostaną?

Więcej na stronach „Rzeczpospolitej”

Czytaj więcej